استانداردهای اجباری در فرایند صادرات

استاندارد اجباری، استانداردی است که اجرای تمام یا بخشی از آن در کشور، به ترتیبی که در قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مقرر شده، جهت تولید برای مصرف داخلی، صادرات و یا واردات اجباری می‌گردد. این نوع استاندارد به منظور اطمینان وارد کننده و صادر کننده از سلامت کالا انجام می‌شود. وجود قانون های حمایتی برای رعایت استانداردها و سنجش كیفیت كالاهای تولیدی به وسیله كارشناسان مربوطه، تاثیری مستقیم بر استفاده مصرف كنندگان دارد به گونه ای كه مردم با اعتماد به استانداردها به تهیه كالاهای موردنیاز خود می پردازند و این امر به ایجاد بازار رقابتی كمك شایانی می كند. این قبیل از كالاهای متمایز شده، اطمینان خاطر بیشتری را به مشتری می دهند. در اکثر موارد بررسی رعایت این استانداردها سبب افزایش زمان ترخیص کالا در گمرک می‌شود.

در آزمایش‌های استاندارد اجباری کمیت و کیفیت کالا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این گونه موارد، کالاهای مبادله شده بین صادر کننده و وارد کننده توسط طرف سومی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این طرف سوم باید مورد تایید هر دو طرف باشد و تمام قوانین و مسائل تجاری را مد نظر قرار دهد.

شرکت مدیریت صادرات تات با بهره مندی از کارشناسان باتجربه و آشنا به امر صادرات و تجارت، نه تنها در شناسایی استانداردهای لازم هر صنعت، حوزه و کالا برای بازارهای داخلی و خارجی مشتریان خود را راهنمایی میکند، بلکه با تسلط بر فرایند اخذ استانداردهای هر صنعت، این گام از تجارت را هموار میسازد.

استانداردهای اجباری برای صدور کالا بر اساس دامنه شمول در سه دسته استانداردهای ملی، منطقه ­ای و جهانی طبقه ­بندی شده است که در ادامه به آن پرداخته شده است:

استاندارد ملی

هر کشوری دارای استاندارد خاص خود است که کالا قبل از رسیدن به دست مصرف کنندگان، باید این استاندارد را بدست آورد. استاندارد ملی استانداردی است که توسط سازمان ملی استانداردسازی آن کشور، تصویب شده باشد. به عنوان نمونه، در ایران داشتن نشان استاندارد ملی ایران ISIRI نشاندهنده رعایت استانداردهای ملی ایران است و یا علامت‌گذاری و صدور گواهینامه اجباری چین (CCC Mark) در بسیاری از کالاهای تولیدی در چین مورد نیاز است.

استاندارد منطقه ­ای

استانداردی است که توسط یک سازمان استاندارد منطقه‌ای پذیرفته شده و در دسترس عموم قرار داده می‌شود. این استاندارد به منظور افزایش روابط تجاری بین تعدادی از کشورها تهیه شده است.  در ادامه به بررسی برخی از استانداردهای منطقه­ای قابل توجه از دیدگاه صادرکنندگان ایرانی پرداخته می­شود:

استانداردها و گواهینامه‌های خارجی کشورهای عضو WTO

کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) تحت موافقتنامه موانع فنی تجارت (موافقتنامه TBT) ملزم به گزارش تمام مقررات فنی پیشنهادی هستند که می‌توانند بر تجارت با سایر کشورهای عضو تاثیر بگذارند.

استاندارد اروپا

علامت گذاری و صدور گواهینامه CE در مورد کالاهای تولیدی در اتحادیه اروپا مورد نیاز است. در رابطه با اینکه آیا محصول شما نیاز به یک علامت‌گذاری CE دارد یا خیر و این که چگونه می‌توان آن را اخذ نمود پیشنهاد می شود از مشاوران تات مشورت اخذ نمایید.

گواهینامه الزامی جهت صادرات به خلیج فارس (G-Mark)

سازمان استانداردسازی GCC ملقب به (GSO) یک سازمان استاندارد منطقه ای (RSO) است که با قطعنامه شورای عالی شورای همکاری خلیج فارس تأسیس شد. مأموریت GSO کمک به کشورهای شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس برای دستیابی به اهداف مندرج در منشور و توافقنامه اقتصادی GCC از طریق متحد سازی فعالیت های مختلف استاندارد سازی، اجرا و انطباق است. تمامی این فعالیتها برای توسعه بخشهای تولید و خدمات، تقویت تجارت میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، محافظت از مصرف کننده، محیط زیست و بهداشت عمومی، تقویت اقتصاد شورای همکاری خلیج فارس، رقابت پذیری آنها و برآورده کردن نیازهای گمرک خلیج فارس و بازار مشترک خلیج فارس می باشد. امروزه دسترسی به این بازارها برای کالاهای مشمول مقرارت فنی ملزم به دریافت G-mark می باشد. واحد علامت گذاری مطابقت شورای همکاری خلیج فارس تمایل به جایگزین کردن تمامی سیستمهای ملی انطباق دارد تا  بتواند موانع فنی را کاهش دهد، حرکت آزاد کالاها در داخل این کشورها را تشویق کند و سیاست های استراتژی اقتصادی منطقه ای را تقویت کند.

مشاوران شرکت مدیریت صادرات تات در خصوص مشاوره بابت نیاز به دریافت G-mark و چگونگی اخذ آن و هماهنگی جهت تسهیل فرایند مربوطه و یا انجام آن به نمایندگی از شرکتهای تولیدی، همواره در کنار مشتریان خود خواهد بود.

گواهینامه گوست (GOST)

گواهینامه گوست یک سند اصلی برای صادرات کالا به روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس (CIS) است. این گواهی تایید می کند که محصول مطابق با الزامات کیفیت و ایمنی طبق استانداردهای معتبر روسیه است. GOST-R روسیه یک گواهی انطباق است که امکان تصویب ترخیص، برای ورود به بازار روسیه و فروش را فراهم می آورد.

شرکت مدیریت صادرات تات با بهره مندی از دانش تخصصی صادرات به روسیه و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس، در خصوص لزوم دریافت گواهینامه گوست و چگونگی آن، راهنمای مشتریان خود میباشد.

 استانداردهای بین ­المللی

سازمان بین المللی استاندارد‌سازی، که بطور گسترده به عنوان ISO شناخته می‌شود ، یک سازمان بین المللی استاندارد است که متشکل از نمایندگان سازمان‌های استانداردسازی ملی در کشورهای مختلف است. این استاندارد مورد تایید همه کشورهای جهان است.

شرکت مدیریت صادرات تات از طریق آشنایی و ارتباط حاصل از فعالیت پیوسته با شرکتهای بین المللی بازرسی، شناخت کافی بر این شرکتها داشته و با توجه به صنعت، محصول، اهداف مورد انتظار، هزینه های مربوطه و … مناسب ترین شرکت برای صدور گواهی های استاندارد مربوطه را انتخاب کرده و کلیه امور هماهنگی جهت بازرسی، پرداخت هزینه های مربوطه، اخذ گواهینامه ها و اسناد لازم را برای مشتریان خود انجام میدهد.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268496-035

          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904

         واتساپ و تلفن همراه:  09134507937

           ایمیل: info@tot-emc

ایجاد رضایت محور اصلی فعالیت ما

تکیه بر دانش اساس کار ما

اعتماد سازی راه ماست.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268495-035
          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904
          واتساپ و تلفن همراه:  09134507937
           ایمیل: info@tot-emc