بسته بندی کالای صادراتی

بسته بندی یکی از وظایف ذاتی فروشنده است. بسته بندی صادراتی با بسته بندی محصول برای بازارهای داخلی تفاوت های اساسی دارد. این تفاوت به دو دلیل است:

  • ریسک های فیزیکی حمل و نقل

در معاملات داخلی فاصله فیزیکی و نوع حمل ونقل به پیچیدگی معاملات بین المللی نیست.  در جریان مبادلات بین الملل، کالاها مسیر بسیار طولانی را از طرق مختلف طی می نمایند.گاهی اوقات در حمل های بین المللی از جمله حمل مرکب، کالا در چند وسیله حمل مختلف همچون کامیون، قطار، کشتی و هواپیما تخلیه و بارگیری می­شود. بسته بندی صادراتی باید متناسب با ماهیت و وزن کالا، میزان فاصله و نوع حمل باشد. بسته بندی باید به نحوی انجام شود که کالا در جریان  حمل آسیبی نبیند و بدون صدمه ناشی از بسته بندی ضعیف به مقصد برسد.

  • دلایل بازاریابی در کشور مقصد

نوع بسته بندی یک کالای خاص ممکن است در کشورهای مختلف با توجه به متغیرهای بازریابی از جمله فرهنگ و سلیقه کشور مقصد متفاوت باشد. به عنوان مثال، عسل در برخی کشورها در بسته های پلاستیکی به بازار ارائه می­شود و در بعضی کشورهای دیگر در بسته های شیشه ای. تفاوت در رنگ­ها، لغات، نشانه­ ها، الزامات قانونی و … از عوامل تاثیرگذار در نحوه بسته بندی هستند.

لذا با توجه به دو دلیل اصلی فوق، خریدار و فروشنده باید به صورت دقیق و واضح مشخص کنند که چه نوع بسته بندی مدنظر آن هاست.

بعضی اوقات طرفین از واژه ­هایی مانند بسته بندی مناسب، بسته بندی استاندارد و بسته بندی صادراتی استفاده می­نمایند که درست نیست. علاوه بر بسته بندی اصلی کالا، نوع پالت و کانتینر مورد استفاده نیز بهتر است به صورت دقیق مشخص شود. این موضوع در زمان بازرسی کالا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. باید توجه داشت در صورت آسیب دیدن کالا به دلیل ضعف بسته بندی ، بیمه خسارتی را پرداخت نمی کند.

بسیاری از کشورها قوانین بسته‌بندی و بازیافتی دارند که صادرکنندگان ملزم به رعایت آن هستند. بدین ترتیب هر صادر کننده ای، موظف است اطمینان حاصل کند بسته‌بندی کالای صادراتی اش، مطابق با مقررات داخلی کشور مقصد یا وارد کننده می‌باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش نشانه‌گذاری و علامت گذاری راهنماهای تجاری کشورها مراجعه کنید. همچنین میتوانید با کارشناسان شرکت مدیریت صادرات تات تماس حاصل فرمایید، همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخگوی شما هستند.

بسته بندی مناسب باید حاوی دستورالعمل­ ها و سایر اطلاعات مروط به حمل و نقل نیز باشد. افرادی که با یک محصول سر و کار دارند، ابتدا به بسته­ بندی آن مراجعه می­کنند تا اطلاعاتی راجع به نحوه برخورد با بار به دست آورند.

گاهی اوقات شکایت مشتری از نحوه بسته بندی کالای صادراتی به این دلیل است که هیچ دستور العملی روی جعبه ­ها مبنی بر حفاظت از کالا ، حین فرآیند بسته ­بندی چسبانده نشده است.

لذا، شرکت مدیریت صادرات تات پیشنهاد میکند ملاحظات زیر را در رابطه با بسته ­بندی کالای صادراتی مورد توجه قرار دهید:

  • آیا کشور مقصد به صورت قانونی نیاز دارد تا در بسته بندی و مارک گذاری، زبان خاصی استفاده شود؟
  • آیا در بسته بندی و مارک گذاری کالا می بایست محتوای کالا و کشور مقصد درج و قابل مشاهده باشد؟
  • آیا وزن و واحداندازه گیری در هر واحد کالایی می بایست درج گردد؟
  • آیا هر قلم کالامی بایست به صورت جداگانه برچسب گذاری شوند؟

بسته بندی کالای صادراتی در سه سطح انجام میگردد:

بسته بندی اولیه: این نوع بسته بندی برای عرضه محصول به خریدار نهایی است و هدف از آن، سهولت دسترسی به محصول و نگهداری از آن، توزیع مناسب، رعایت نکات بهداشتی، شناساندن و معرفی محتوای بسته بندی ، در نظر گرفتن عوامل ظاهری، روانی و هم چنین جلوگیری از تغییرات کمی و کیفی کالا میباشد. این نوع بسته بندی در بازاریابی نهایی محصول، نقش قابل توجهی دارد.

بسته بندی ثانویه: این نوع بسته بندی برای یکپارچه کردن محصول و سهولت حمل  آن در حمل و نقل شهری و انتقال محصول از تولیدکننده به توزیع کننده میباشد. هدف از آن، وجود پوششی مناسب و مقاوم در زمان نگهداری در انبار و محوطه گمرک، اطلاع از نوع و تعداد کالا، قابلیت تخلیه و بارگیری و … میباشد.

بسته بندی برای حمل و نقل: این نوع بسته بندی برای جابجایی و حمل و نقل بین دو انبارداری (عمدتا کالای صادراتی با وجود ریسکها و خطرات فراوان) انجام میشود. مشخصات مهم کالا و نحوه جابجایی و نگهداری بر روی آن درج میگردد. هدف از آن، سهولت حمل و نقل و حفاظت از محصول است و  تنها برای جا به جائی بار از آن استفاده می شود.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268496-035

          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904

         واتساپ و تلفن همراه:  09134507937

           ایمیل: info@tot-emc

ایجاد رضایت محور اصلی فعالیت ما

تکیه بر دانش اساس کار ما

اعتماد سازی راه ماست.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268495-035
          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904
          واتساپ و تلفن همراه:  09134507937
           ایمیل: info@tot-emc