تعیین استراتژی صادراتی

توسعه صادرات، امکان استفاده از امکانات بازارهای جهانی برای رشد تولیدات داخلی را مهیا کرده و از این طریق واحدها و بنگاه های تولیدی را قادر می سازد تا از محدودیت های بازار داخلی رهایی یافته و با توسعه فعالیت صادراتی خود، علاوه بر کسب درآمدهای ارزی، از توسعه کسب و کار خود بهره کافی ببرند. ایجاد استراتژی صادرات بین المللی برای تعیین وضعیت فعلی بازار صادراتی و پیش بینی اهداف و تعهدات شرکت، شناسایی فرصت­ها و محدودیت­های پیش رو، مورد نیاز است. نتیجه داشتن برنامه استراتژیک، تحلیل کارامد از موقعیت خود و محیط است. لذا می بایست ابتدا نقاط قوت و ضعف شرکت را شناسایی نمود و بر اساس آن از فرصت­ها و تهدیدهای محیط حداکثر نتیجه و عملکرد را به دست آورد.

ابزار کارآمد برای تصمیم گیری کلان در این حوزه، تحلیل SWOT است که از دو عامل و چهار وجه تشکیل شده است:

  • عوامل درونی: عوامل درونی دارای دو وجه شامل نقاط قوت و نقاط ضعف است:

قوت: این وجه به توانایی ها، طرفیت­ها، امکانات، تخصص­ها، مهارت­ها و سایر نقاط قوت درونی سازمان اشاره دارد. در این وجه تمرکز بر توانایی های درونی سازمان است.

ضعف: این وجه به ضعف­ها، ناکارامدی­ها، مشکلات،کمبودها و سایر نقاط ضعف درونی سازمان اشاره دارد.

  • عوامل بیرونی: عوامل بیرونی نیز دارای دو وجه فرصت ها و تهدیدهاست:

فرصت: این وجه مربوط به محیط خارجی سازمان است و نقاط مثبت (فرصت) آن را در ارتباط با محیط بیرونی ارزیابی می کند.

تهدید: این وجه مربوط به محیط خارجی سازمان است و نقاط منفی (تهدید) آن را در ارتباط با محیط بیرونی ارزیابی می کند.

شرکت مدیریت صادرات تات می­تواند با تکیه بر تیم حرفه ای و تخصص خود، وضعیت تولیدکنندگان محترم در بازارهدف را بر اساس تحلیل SWOT و سایر ابزارهای تخصصی، و با بهره مندی از شناخت بازارها و وضعیت صنعت و رقابت، مورد ارزیابی  قرار داده و استراتژی های مناسب تدوین نماید.

با لیست کردن نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدات، شرکت باید استراتژی های متناسب با چهار وضعیت را آماده و برای اجرای آن برنامه ریزی کند. نوع استراتژی انتخابی برای ورود و حضور در یک بازار بین‌المللی، تأثیر زیادی در عملکرد صادراتی شرکت‌ها می‌گذارد. انتخاب استراتژی مناسب به توانایی‌ها، منابع و امکانات شرکت وابسته است.  تسلط شرکت مدیریت صادرات تات، بر انواع استراتژی های صادرات و روش های ورود به بازارهای بین الملل، مدیران را قادر می سازد تا با در نظر گرفتن شرایط داخلی شرکت و شرایط خارجی آن، بهترین روش ورود را برگزینند و به اهداف صادراتی خود نایل گردند. اهدافی که هماهنگ با منابع در دسترس شرکت باشد. چنین اهدافی باید واقعی، متناسب و قابل اندازه گیری باشد که پس از  تحلیل محیط و تعریف استراتژی ها، قابل تعیین هستند.

نتایج مربوط به انتخاب مناسب ترین و بهترین استراتژی صادرات، می تواند اثر بسیار قوی روی موفقیت شرکت داشته باشد. برای مثال یک روش ورود نامناسب می تواند فرصتها را کاهش داده و انتخاب بازار اصلی را برای شرکت محدود کند و در نهایت به تلفات مالی بالا مانند از دست دادن کنترل بازار خارجی منجر شود. بنابراین میتوان نتیجه گرفت در هنگام انتخاب و تعیین استراتژی صادرات باید سناریوهای محتمل بر اساس عناصر کلیدی موثر بر فرایند صادرات تعیین شود تا نحوه واکنش شرکت به تغییرات محتمل مشخص گردد. سناریونگاری و تمرکز بر منابع موجود کمک می کند تا واکنش مناسبی نسبت به تغییرات بازار و بازارها و مشتریان جدید صورت پذیرد.

شرکت مدیریت صادرات تات به تولیدکنندگان محترم کمک می کند تا با تدوین استراتژی صادراتی خود زمینه تمایز خود از سایر رقبا را فراهم سازند و با تعیین اهداف و برنامه ­های واقع گرایانه بیشترین بهره را از بازار ببرند. 

به همراه تدوین استراتژی صادراتی، مفهوم عملکرد صادراتی مطرح می­شود. عملکرد صادراتی میزان دستیابی شرکت به اهداف صادراتی خود در صادرات یک محصول به بازارهای منتخب بین المللی است. در واقع، عملکرد استراتژیک صادرات به سطح موفقیت در دستیابی شرکت ها به اهداف استراتژیک خود در صادرات اشاره دارد. در عملکرد استراتژیک، شرکت به دنبال آن است تا بر اساس نقاط ضعف و قوت درونی، از فرصت ها و تهدیدهای بیروتی حداکثر استفاده نماید. در عملکرد استراتژیک، اساس کار رقابت است و شرکت تلاش دارد بر اساس تحلیل محیطی، موقعیت رقابتی خود را تقویت کند. در صورتی که معیار عملکرد استراتژیک به شکل درست مورد استفاده قرار گیرد، می تواند منجر به موفقیت های بلند مدت در بازارهای صادراتی شود.

تیم حرفه­ ای تات در کنار صادرکنندگان ایرانی خواهد بود تا با سنجش عملکرد صادراتی این شرکت­ ها، زمینه رشد و بهره­ وری در حوزه صادرات بیش از پیش فراهم گردد. برای استفاده از این خدمات حرفه ای، با شرکت مدیریت صادرات تات تماس حاصل نمایید.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268496-035

          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904

         واتساپ و تلفن همراه:  09134507937

           ایمیل: info@tot-emc

ایجاد رضایت محور اصلی فعالیت ما

تکیه بر دانش اساس کار ما

اعتماد سازی راه ماست.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268495-035
          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904
          واتساپ و تلفن همراه:  09134507937
           ایمیل: info@tot-emc