طراحی مشخصه فنی محصول صادراتی

یکی از نیازمندیهای اصلی برای برقراری ارتباط با بازارهای بین الملل، معرفی علمی، دقیق و کامل محصول است که از طریق ابزاری به نام مشخصه فنی انجام می­گیرد. تهیه مشخصه فنی از ابتدایی ترین مراحل بازاریابی است، چرا که به ایجاد زبان مشترک بین فروشنده و خریدار منجر میشود. مشخصه فنی در یک تعریف کوتاه، مبنای معرفی کالایی است که قرار است مطلوبیتی برای فرد یا گروهی ایجاد نماید. به عبارتی شناسنامه و هویت محصول است. یک مشخصه فنی کامل از چندین بخش تشکیل می­شود.

  1. در بخش اول، اطلاعات فرد یا شرکت یا سازمانی است که مشخصه فنی را تدوین نموده و تهیه کننده و ارائه دهنده محصولی مبتنی بر مشخصه فنی است. در این بخش راه های ارتباطی با مجموعه ذکر میگردد.
  2. در بخش دوم، نام محصول و کد شناسایی آن است. در این بخش میتوان هم نام علمی و هم نام مرسوم در بازارهای بین المللی را درج نمود.
  3. در ادامه، بخش اصلی معرفی محصول ارائه میشود. این بخش چنانچه فنی، علمی و کامل تدوین شود، بایستی 3 رکن اصلی را در برگیرد:

بیان محصول از منظر کیفیت شامل توصیف محصول میشود. در این بخش ویژگی های فیزیکی، شیمیایی، مواد و قطعات تشکیل دهنده، موارد استفاده، سایز محصول، نوع بسته بندی، وزن بسته بندی، برند و .. بیان میشود. بسته به نوع محصول، مواردی که در این بخش ذکر میشود متفاوت خواهد بود؛ برای مواد غذایی، جدول ارزش غذایی، زمان تولید و استفاده و .. برای مواد کشاورزی، سال زراعی و زمان تولید و … و مواردی از این دست برای محصولات مختلف ذکر میگردد.

بیان محصول از منظر امنیت، شامل مواردی است که عدم رعایت آن برای مصرف کننده یا خریدار ممکن است به ایجاد مشکل یا ضرر بیانجامد. در این بخش نحوه مصرف، شرایط نگهداری، گروه های هدف، شرایط انبارداری و حمل خطرات احتمالی محصول، گروه های غیر مجاز مصرف و … بیان میگردد. این موارد نیز بسته به نوع محصول باید تنظیم گردد.

در نهایت بیان چگونگی رعایت موارد قانونی در تهیه و ارائه محصول، از لحاظ روانی برای مصرف کننده و خریدار آرامش روانی و اطمینان خاطر بابت مواردی که ادعا شده است، به همراه دارد. در این بخش عیوب و کاستی های احتمالی، میزان موارد خارج از ادعا، استاندارد مرجع و … ذکر میشود.

تهیه یک مشخصه فنی مناسب میتواند در زمان عقد قرارداد، بازرسی محصول توسط شرکتهای بازرسی تخصصی و در نهایت رفع اختلاف در زمان بروز مشکل، کمک کننده و تسهیل کننده باشد. از این رو توصیه میشود صادرکنندگان جهت تهیه مشخصه فنی محصولات خود از راهنمایی متخصصان این امر از جمله مشاوران مجرب شرکت مدیریت صادرات تات بهره برده و معرفی مناسب و اصولی برای محصول خود فراهم نمایند.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268496-035

          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904

         واتساپ و تلفن همراه:  09134507937

           ایمیل: info@tot-emc

ایجاد رضایت محور اصلی فعالیت ما

تکیه بر دانش اساس کار ما

اعتماد سازی راه ماست.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268495-035
          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904
          واتساپ و تلفن همراه:  09134507937
           ایمیل: info@tot-emc