قیمت گذاری کالای صادراتی

قیمت گذاری یکی از اصلی­ ترین چالش­های صادرکنندگان است . قیمت گذاری صادرات کالا با قیمت گذاری در بازار داخلی متفاوت است : وضعیت بازار خارجی، هزینه های متفاوت مراحل صادرات، استراتژیهای مختلف قیمت گذاری و نرخ های متغیر ارزهای مختلف، بر هزینه ای که برای خدمات یا محصول از مشتریان دریافت می­شود تاثیر دارند. علاوه بر این موارد، قیمت گذاری برای هر بازار نیازمند شناخت هزینه ها، تقاضا و میزان رقابت در بازار هدف است.

باید در نظر داشت نمیتوان یک بار قیمت صادراتی یک کالا را مشخص نمود و پس از آن برای هر پیشنهادی از آن بهره برد زیرا به دلایل متعدد از جمله موارد زیر، محاسبه قیمت مجزا برای هریک از بازارهای صادراتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است:

 • هزینه­ های ورود، حمل و سیستم توزیع در کشورهای مختلف متفاوت است و این امر بر قیمت تمام شده محصول در بازارهای متفاوت تاثیرگذار است.
 • رقبا و نحوه قیمت گذاری محصولات آن ها در بازارهای مختلف، متفاوت است و در تعیین قیمت نهایی بازار موثر است.
 • قیمتی که مشتریان نهایی قصد پرداخت آن برای محصولات دارند، در تمام بازارها یکسان نخواهد بود.

کارشناسان شرکت مدیریت صادرات تات با پاسخ به سوالات زیر و ارائه راهنمایی تخصصی در این زمینه و همچنین با استفاده از دانش و تخصص و شناخت صنایع و بازارهای مختلف، میتوانند در این امر مهم شما را یاری دهند. 

پاسخ به سوالات زیر کمک می­کند تا صادرکنندگان بهترین قیمت را برای کالای خود تعیین نمایند.

 1. استراتژی شرکت شما برای کسب بازار چیست؟ در چه مرحله ای از این استراتژی قرار دارید؟
 2. در چه کف قیمتی شرکت شما قادر خواهد بود کالای خود را در بازارهای خارجی عرضه نماید؟ حداقل قیمت قابل ارائه برای فروش کالا در بازارهای بین المللی چیست؟
 3. شرکت شما میخواهد با استفاده از کدام رویه جایگاه سازی در فرایند بازاریابی، ساختار و استراتژی قیمت گذاری را به مخاطب منتقل نماید؟
 4. آیا قیمت منعکس کننده کیفیت کالای شما نیز است؟ به معنای دیگر به علت کیفیت مناسب کالای شما، شما می خواهید قیمت کالای خود را بالا تعیین نمایید تا نشان دهنده کیفیت بالای کالای صادراتی شما باشد.
 5. آیا قیمت شما رقابتی است؟ آیا در مقایسه با رقبا قیمت شما منصفانه است؟ هم نیست قیمت شما بالاتر از رقبا باشد مهم اینست که از دید خریدار و مصرف کننده قیمت کالای شما منصفانه و در خور کیفیت و برند شما باشد.
 6. چه نوع تخفیفات یا ویژگیهای اضافی شرکتتان به مشتریان خارجی ارائه می نماید؟
 7. آیا قیمت کالای شما بر اساس مناطق جغرافیایی یا بخش بندی های بازار (زن و مرد، حرفه ای و غیر حرفه ای و …) متفاوت است؟
 8. چه گزینه هایی در اختیار دارید اگر هزینه های شرکت شما افزایش یا کاهش داشته باشد؟ (آستانه تحمل شما چقدر است؟ در صورت افزایش هزینه قادر به کاهش قیمت تا چه حدی هستید؟ و …) آیا تقاضا در بازار خارجی دارای نوسان است یا متعادل است؟
 9. آیا از نظر نهادهای حاکمیتی در کشور مقصد صادراتی قیمت شما منصفانه یا غیر منصفانه است؟
 10. آیا قوانین ضد دامپینگ در کشور مقصد برای شما مشکلی ایجاد می نماید؟

برخی از هزینه های مراحل مختلف صادرات کالا شامل موارد زیر است:

 • تحقیقات در بازار های بین المللی
 • سفر به بازارهای خارجی
 • ارتباطات بین المللی
 • بررسی تحقیقات ( از جمله ترجمه تحقیقات )
 • تغییر در محصول یا خدمات
 • بسته بندی و برچسب زنی محصولات
 • بیمه مسئولیت محصول یا سایر بیمه ها
 • سازگاری با استانداردهای خارجی
 • بررسی اعتبار
 • هزینه های تامین اعتبار
 • هزینه های ترویجی

چنانچه خواستار راهنمایی در این زمینه و تعیین قیمت محصولات صادراتی خود و یا مشاوره در این زمینه هستید، با کارشناسان شرکت تات تماس بگیرید.

روش های مختلف محاسبه قیمت محصولات در قیمت گذاری کالاهای صادراتی

اگرچه روش­های متعددی برای محاسبه قیمت وجود دارند، ولی دو روش Top-Down و Cost Plus از جمله رایج­ترین روشها هستند. اگرچه این دو روش از جمله بهترین روش­ها برای محاسبه قیمت صادرات کالا هستند، اما باید هر دو به طور موازی استفاده شده، محاسبات به صورت مجزا انجام شده، سپس نتایج با یکدیگر مقایسه شده تا نتایج متعادلی به دست آید. در روش Cost Plus، از قیمت کارخانه به قیمت نهایی محصول می­رسد و در روش Top-Down از قیمت ایده­آل مشتری به سمت قیمت کارخانه حرکت می­شود.

دلیل استفاده موازی هر دو روش این است که هرکدام دارای نقاط قوت و ضعفی هستند. استفاده از cost plus ممکن است قیمت بسیار بالایی را ارائه دهد که ممکن است به از دست دادن مشتری منجر شود و قیمت حاصل از روش Top-Down می­تواند منجر به زیان صادرکننده شود. بنابراین محاسبه قیمت نهایی با استفاده از هر دو روش انجام خواهد شد.

اگرچه این محاسبات به نظر ساده میرسد، ولی دستیابی به قیمت رقابتی پیچیدگی هایی دارد که شرکت مدیریت صادرات تات میتواند آن را برای شما تسهیل نماید.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268496-035

          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904

         واتساپ و تلفن همراه:  09134507937

           ایمیل: info@tot-emc

ایجاد رضایت محور اصلی فعالیت ما

تکیه بر دانش اساس کار ما

اعتماد سازی راه ماست.

ارتباط با ما

          شماره تماس: 38268495-035
          واتساپ و تلفن همراه: 09133522904
          واتساپ و تلفن همراه:  09134507937
           ایمیل: info@tot-emc